IPTV Hakkında Bilgi

ADA IPTV, Türkiye ve Avrupa olmak üzeri dünya çapında global ölçekte müşterilerine ve bayilerine IPTV hizmeti sağlayan ana sağlayıcı firmadır.

IPTV Nedir?

IPTV, kısaltmasından da anlaşılacağı üzere internet üzerinden yapılan yayınlara verilen isimdir. Açılımı “internet protokolü tele görüntü” (Internet Protocol Tele Vision). Yayınlardaki içerikleri görebilmeniz ve izleyebilmeniz için internet bağlantısı gerekmektedir. IPTV yayınları herhangi bir kablo altyapısına ya da anten bağlantısına bağlı kalmadan izlenebilmekte olup, ayrıca altyapı ya da ekstra cihazlar gerektiren kablo altyapılı veya anten üzerinden sağlanan yayınlara göre daha hesaplı ve daha erişilmesi kolay olmaktadırlar.

IPTV Nasıl çalışır?

IPTV’nin çalışma prensibi analog olarak bildiğimiz anten ya da kablo yayınlarına göre daha kolaydır. Anten üzerinde yayınlar belirli yerlere konulan sinyal dalgası ile alınıp, daha sonrasında TV alıcısına aktarılarak, sonucunda görüntü ve ses elde edilir. Ancak kesilme veya hasar alma oranları daha karışık bir yapıya sahip olmasından dolayı oldukça yüksektir. IPTV’de ise çalışma prensibi ana alıcıdan sinyallerin alınarak daha sonrasında oluşturulan sunucular üzerinden son kullanıcının cihazına görüntü ve sesin aktarılması sonucunda çalışır.

IPTV ile Analog Yayın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle IPTV’nin analog yayınlardan en büyük farkı daha özgür olunmasıdır. IPTV’yi internet üzerinden izlediğiniz için, her yerde izleme olanağına sahipken, analog yayında böyle bir durum bulunmamaktadır. Analog yayında sadece altyapıların bulunduğu yerlerde ve alıcı aracılığıyla izlersiniz. IPTV daha hesaplıyken, analog yayınlar daha pahalıdır. Ayrı olarak alıcı ve bir altyapıyı kullandığımızdan ötürü analog yayınlar daha pahalı olmaktadır. Ayrıca IPTV üzerinde bulunan içeriğin çeşitliliği ile analog yayında sunulan içeriğin çeşitliliği arasında bazı farklar bulunmaktadır. IPTV izlerken daha yüksek kalitede izleme şansına sahipken, analog yayınlarda çoğu kanalı Full HD çözünürlükte izlersiniz. Fakat 4K olarak yayın yapan kanallar da bulunmaktadır. Bunlara TRT 4K örnek olarak verilebilir.